OFFICIALS AWARDS INFORMATION

 

 

NATIONAL FEDERATION OFFICIALS ASSOCIATION AWARDS

 

Each year, the National Federation Officials Association (NFOA) recognizes officials throughout the country as a part of their awards program.  Awards are presented in three categories:

 

•     Active Official Awards

•     National Officiating Contributor

•     NFHS Official Citation

 

Active Official Awards

 

Awarded to active high school officials for recent, significant achievement in their sport.  Recipients must exemplify the highest standards of sportsmanship, ethical conduct, and moral character and be endorsed by their respective state high school associations.  These individuals are committed to giving back to the avocation in their communities and on a statewide level. These awards are presented at the state, sectional, and national levels.

 

National Officiating Contributor

 

Awarded to one individual who need not be an active official, but who has made significant contributions to high school sports officiating throughout a long and distinguished career.  Recipient must exemplify the highest standards of sportsmanship, ethical conduct, and moral character and be endorsed by their respective state high school associations.  These individuals may have improved officiating as administrators, media personnel, physicians, educators, assigners, etc.  This award is presented at the national level only with each state allowed to submit a nominee. The NFOA Awards Screening Committee selects the recipient with approval from the NFHS Board of Directors.

 

NFHS Official Citation

 

This is the highest honor awarded by the NFOA and goes to persons deemed to have contributed to the associations at the highest level.  Only one citation may be awarded each year. Among the factors which may be considered are: 1) individual has a long-standing and distinguished record of involvement with high school activity programs at the local and state levels; 2) individual is recognized as among the best in their profession by their colleagues; 3) the state association executive officer from the individual's state supports the nomination. The NFHS Board of Directors approves the Citation recipient.

 

IOWA ASPIRING OFFICIAL AWARD (Given by the Iowa NFOA Committee)

 

Five "Aspiring Official" awards are given annually to outstanding officials early in their careers (5-10 years experience) who are exemplary officials in one or multiple sports and are persons of high moral character.

 

The Iowa NFOA Committee consists of the seven individuals listed below.  This committee selects the state officials of the year and the two individuals to be nominated for the sectional/national official and contributor of the year.  Based on your geographic location, please feel free to contact the appropriate committee member below to submit a name for consideration. Award recipients will be notified in early February and will be honored at the IHSAA Officials' Awards & Recognition Banquet held annually in late April or early May.

 

NW - Jenni Malsam, Sioux City - jennimalsam@msn.com

NE - Chuck Brittain, Waverly - cbrittain@mchsi.com

Central - Gary Paulsen, Ogden - gdplsn@netins.net

SW - Phil Kudron, Emerson - vpkudron@netins.net

SE - Randy Krejci, Cedar Rapids - RnKrejci@cr.k12.ia.us

IGHSAU - Joel Oswald - joel@ighsau.org

IHSAA - Roger Barr - rbarr@iahsaa.org

 

 

Iowa has been very fortunate to have a number of outstanding candidates be recognized at the state, sectional, and national levels throughout the past 30 years.  The Iowa NFOA Officials of the Year for each sport as well as Iowa recipients of the National and Sectional NFOA Official and Contributor of the Year since 1983 are listed below:

 

 

     NFOA SECTIONAL/NATIONAL AWARD WINNERS

 

YEAR

OFFICIAL

CONTRIBUTER

1983-84

Cal Harms - Sumner

 

1986-87

Henry Nissen – Missouri Valley

Richard Lashier

1988-89

 

Mark McLarnan

1989-90

Robert Hildebrand - Manchester

 

1990-91

Carroll Oberman

Rollin Dyer

1991-92

John Lowry - Marion

 

1992-93

 

Dick Wagner - Burlington

1993-94

 

John Van Why – West Des Moines

1996-97

 

Steven Jansen – Sioux City

1997-98

Father Craig Collison - Carroll

Russ Kraai - Holstein

1998-99

Rich Larson – Sioux City

Cliff Brees – Cedar Rapids

1999-00

Rich Koolbeck – Cedar Rapids

Bill Jansch

2001-02

Brent Prange – Des Moines

John Lowry - Marion

2002-03

Von Bornholz – Sioux City

Jenni Malsam – Sioux City*

2003-04

Gary Christiansen – Mason City*

Bill Yeisley – Cedar Rapids*

2004-05

Craig Snider - Osage*

 

2005-06

Gary Paulsen - Ogden*

 

2006-07

Von Bornholz – Sioux City

Randy Krejci – Cedar Rapids*

2007-08

Pete Hansen - Orange City

Chuck Brittain - Waverly*

2008-09

 

 

2009-10

Jerry Winter – Cedar Rapids

 

2010-11

Marlowe Van Ginkel – Rock Valley

Pete Peterson – Urbandale*

 

 

 

* indicates national winner


NFOA IOWA STATE AWARD WINNERS

 

YEAR

BASEBALL

1988-89

Gary Paulsen – Ogden

1989-90

Carroll Oberman - Yarmouth

1990-91

Jack Anderson - Jefferson

1991-92

Marv Bell – Van Horne

1992-93

Larry Peterson – Sioux Rapids

1993-94

Jack Lynch – Lawler

1994-95

Gary Christiansen – Mason City

1995-96

Terry Curtis – Williamsburg

1996-97

Father Craig Collison – Carroll

1997-98

Don Rhoades - Creston

1998-99

Larry Barr - Scranton

1999-00

Everett Petersen – Cedar Rapids

2000-01

Marlowe Van Ginkel – Rock Valley

2001-02

Mike Pauly - Winterset

2002-03

Ken Ferris - Bettendorf

2003-04

Pete Hansen – Orange City

2004-05

Dan Pomeroy – Coon Rapids

2005-06

Bill Boyd – New Hampton

2006-07

Paul Keitel – DeWitt

2007-08

Cory Isebrand – LeMars

2008-09

Mark Guenther – Denver

2009-10

Jay Flora – Marshalltown

2010-11

Ken Robbins – Belmond

 

 


 

YEAR

VOLLEYBALL

SOFTBALL

1996-97

Randy Krejci – Cedar Rapids

Stan Wisnieski – Sioux City

1997-98

Tom Topping – Iowa City

C.J. Loerwald - Conrad

1998-99

Rich Choponis - Seymour

Terry Carson – Fort Dodge

1999-00

Jean Stadtlander - Manning

Mike Dick - Gowrie

2000-01

Jenni Malsam – Sioux City

Craig Snider - Osage

2001-02

Kris Plueger - Clarence

Tim Esbeck – Clear Lake

2002-03

Karen Mukai – Waterloo

Deb Richarz - LeMars

2003-04

Sally Jordan - Waterloo

Bill Clark – Sioux City

2004-05

Stuart Dusenberry - Atlantic

Larry Williams – Waverly

2005-06

Deb Richarz - LeMars

Dave Lansing – West Des Moines

2006-07

Jeff Nihart - Grimes

Jeffrey Tank - Muscatine

2007-08

Deb Smith - Clinton

Al Heim - Dubuque

2008-09

Mary Walling - Sioux City

Phil Kudron - Emerson

2009-10

Karl Schloerke - Ames

Steve McCann - Creston

2010-11

Don Stracke - Perry

Roger Menke - Bonaparte

 

 

YEAR

BOYS SOCCER

GIRLS SOCCER

1995-96

William Annexstad – Des Moines

 

1996-97

Steve Swisher - Davenport

 

1997-98

David Pflanz – West Des Moines

 

1998-99

Denis Albright - Ames

Brian Cohen - Marion

1999-00

Phillip Sinnwell – Des Moines

Ed Conway – Council Bluffs

2000-01

Terry Vaughn – Mount Vernon

Dan Sanchez - Bettendorf

2001-02

Brian Cohen - Marion

Robert Osborne - Davenport

2002-03

Okey Abara – Sioux City

Don Keller

2003-04

Bryan Foster – Robbins

Michael Ballard - Grimes

2004-05

Daniel Sanchez – Des Moines

Okey Abara – Sioux City

2005-06

Ed Conway – Council Bluffs

Phil Watson – Cedar Falls

2006-07

Theodore Schneider

Bryan Foster – Cedar Falls

2007-08

Landis Wiley - Palo

Phil Sinnwell - Des Moines

2008-09

Rod Dougherty - Des Moines

Dan Cataldi - Urbandale

2009-10

Dan Waskel - Altoona

Robert Levesque – Sioux City

2010-11

Masoud Talebi – Cedar Rapids

Jennifer Dunn - Marion

 

 


 

YEAR

BOYS SWIMMING

GIRLS SWIMMING

1988-89

Bruce Verink – Cedar Falls

 

1989-90

Henry Nissen – Missouri Valley

 

1990-91

Harold Baeth - Urbandale

 

1991-92

Jack Ver Helst - Boone

 

1992-93

Martha McKlveen – Des Moines

 

1993-94

Doug Brotherton - Dubuque

 

1994-95

Tom Cady – Des Moines

 

1995-96

Chet Casali – Cedar Rapids

 

1996-97

Dan Paulson – Des Moines

Bruce Verink – Cedar Falls

1997-98

Fred Schoentag – Cedar Falls

John Saxton – Fort Dodge

1998-99

John Cooper - Marion

Dave Linder – Polk City

1999-00

John Saxton – Fort Dodge

Cleo Hansen – Sioux City

2000-01

Lory Johnson - Ankeny

John Cooper - Marion

2001-02

Tom Cady – Des Moines

Jim Hall – Cedar Falls

2002-03

Dave Sivright - Clinton

Chet Casali – Cedar Rapids

2003-04

Paul Eickhoff - Davenport

Martha McKlveen – Des Moines

2004-05

Jeff Freel - Altoona

Tom Cady – Des Moines

2005-06

Mike Wittmer - Ames

Dennis Peters – Cedar Falls

2006-07

Gary Winkler – Fort Dodge

Shawn Thomsen – Cedar Rapids

2007-08

Martin Radtke - Muscatine

Dave Sivright - Clinton

2008-09

Shawn Thomsen - Cedar Rapids

Paul Eickhoff - Davenport

2009-10

Kerry George - Ankeny

Jack Ver Helst - Boone

2010-11

Jeff Johnson – Ames

Brent Johnson – Cedar Falls

 

 


 

YEAR

BOYS TRACK

GIRLS TRACK

1988-89

John Lowry - Marion

 

1989-90

Henry Nissen – Missouri Valley

 

1990-91

Norm Mutchler - Waverly

 

1991-92

Dennis Dougherty

 

1992-93

Walt Stanton – College Springs

 

1993-94

Russ Kraai - Holstein

 

1994-95

Mike Dick - Gowrie

 

1995-96

Hugh Norman – Des Moines

 

1996-97

Bill Mueller - Perry

G.D. “Skip” Harsh - Adel

1997-98

Dave Suntken – Clear Lake

Gerald Kuiper - Indianola

1998-99

Mike Stanley - Avoca

Marty Pillers – West Des Moines

1999-00

Larry McHone - Ames

Cornie Wassink - Alton

2000-01

Steve Jansen – Sioux City

Jeff Richards - Polk City

2001-02

Jeff Richards – Polk City

Les Lammers - Estherville

2002-03

Cornie Wassink - Alton

John Lowry - Marion

2003-04

Darrell Brand - Montezuma

Fran Long – Fort Dodge

2004-05

Ira Dunsworth - Davenport

Dave Suntken – Clear Lake

2005-06

Chuck Liston - Marion

Dave Beaty - Oskaloosa

2006-07

Tom Hartigan – Council Bluffs

Mike Stanley - Avoca

2007-08

Bob Bowen - Middleton

Terry Thompson - Ames

2008-09

Jim Kloewer - Stuart

Ron Werling - Indianola

2009-10

Howard Simpson – West Union

Joe Toot - Nevada

2010-11

Clarence Dawson - Janesville

Tim Sanderson - Keystone

 


 

YEAR

CROSS COUNTRY

GIRLS CROSS COUNTRY

1990-91

Larry McHone - Gilbert

 

1991-92

Gary Telford - Huxley

 

1992-93

John Van Fleet - Gilbert

 

1993-94

Davis Eidahl - Richland

 

1994-95

Ron Werling - Indianola

 

1995-96

Bud Legg - Ames

 

1996-97

Bob Krall - Tipton

 

1997-98

Jerry Becker – Eagle Grove

 

1998-99

Al Limberg - Estherville

 

1999-00

Dick Wagner - Burlington

 

2000-01

Terry Thompson - Ames

 

2001-02

Lynn Barnes - Atlantic

Tom Hartigan – Council Bluffs

2002-03

Howard Simpson – West Union

Ron Werling – Indianola

2003-04

Duane Ahrens - Waverly

Mike Stanley – Avoca

2004-05

James Ellefson - Marshalltown

Jerry Becker – Eagle Grove

2005-06

Steve Rutz - Cascade

Robert Bowen – Middletown

2006-07

Fran Long – Fort Dodge

Gary Telford – Ankeny

2007-08

Tim Sanderson - Keystone

Ira Dunsworth – Bettendorf

2008-09

Kevin Koch - Fairfield

Evan Knapp – Cherokee

2009-10

Charlie Walker - Fort Dodge

Cornie Wassink – Alton

2010-11

Gayle Young - Greenfield

Fran Long - Fort Dodge

 


 

YEAR

FOOTBALL

WRESTLING

1988-89

Ron Clinton - Creston

Arlo Flege - Waverly

1989-90

Judd Eichorn - Marshalltown

Don Crandell

1990-91

John Lowry - Marion

Terry Curtis - Williamsburg

1991-92

Ken Kreykes

Don Holmes

1992-93

Steve Jansen – Sioux City

Dwight Spangler - Bettendorf

1993-94

Paul Somers - Creston

Larry Blaker - Perry

1994-95

Roger Barr – Storm Lake

William Roths – Cedar Falls

1995-96

Chuck Adair - Mondamin

Richard Gray – Saint Charles

1996-97

Rich Koolbeck – Cedar Rapids

John Monroe - Indianola

1997-98

Chuck Brittain - Waverly

Marv Reiland – Iowa City

1998-99

Jim Jagim - Indianola

Mike Exline – Charles City

1999-00

George Thuenen - Bettendorf

Gene Luttrell - Waterloo

2000-01

Don Kester/Tom Claude - Algona

Bob Murphy - Manchester

2001-02

Gary Paulsen - Ogden

Bob Algoe and Bob Siddens

2002-03

Mike Mumma - Jefferson

Jim Christensen - Fontanelle

2003-04

Gary Christiansen – Mason City

Tim Baier - Greenfield

2004-05

Lanny Grigsby – Storm Lake

John Yoder – Sioux City

2005-06

Bill Yeisley – Cedar Rapids

Doug Manley - Akron

2006-07

Dave Schonrock – Sioux City

Dale Acheson - Urbandale

2007-08

Randy York - Adel

Bob Baxter - Sioux City

2008-09

Terry Carson - Fort Dodge

Del Hughes - West Branch

2009-10

Gary Alfrey - Waterloo

Rod Earleywine - Sergeant Bluff

2010-11

Steve Wick – LeMars

Dennis McGrath - Clarion

 

 


YEAR

BOYS BASKETBALL

GIRLS BASKETBALL

1988-89

Robert Hildebrand - Manchester

 

1989-90

Gene Glab - Dubuque

 

1990-91

Roger Barr – Storm Lake

 

1991-92

Gary Christiansen – Mason City

 

1992-93

Ron Struch

 

1993-94

Rollie Schrank - Danbury

 

1994-95

Randy Krejci – Cedar Rapids

 

1995-96

Rich Koolbeck – Cedar Rapids

 

1996-97

Rich Larson – Sioux City

Roger Barr – Storm Lake

1997-98

Craig Snider - Osage

Bill Elliot - Fredricksburg

1998-99

Randy Bruns - Waverly

Pat Myers - Pleasantville

1999-00

Robert Johnson - Minden

Paul Keitel – DeWitt

2000-01

Harley Leaders - Minden

Gary Christiansen – Mason City

2001-02

Chuck Brittain - Waverly

Von Bornholtz – Sioux City

2002-03

Larry Patten – Council Bluffs

Rich Larson – Sioux City

2003-04

Rod Hill - Bettendorf

Dan Rourke - Indianola

2004-05

Pete Peterson - Urbandale

Randy Blum - Ankeny

2005-06

Steve Bebout - Woodward

Terry McMillen – Sioux City

2006-07

Von Bornholtz – Sioux City

Kenneth Robbins - Belmond

2007-08

Brad Baker - Creston

Marlowe Van Ginkel - Rock Valley

2008-09

Royce Ranniger - Sioux City

Jerry Winter - Cedar Rapids

2009-10

Tom McQuillen - Moscow

Jack Schroeder - Sioux City

2010-11

Robert Smith - Waterloo

John Conlon – Waterloo

 

YEAR

ASPIRING OFFICIAL

2000-01

Chris Bowen, Vaughn Grimm, Joel Oswald, Chris Girres, Kevin Hansen

2001-02

Jim Parrish, Michael Widen, Mark Royer, Bradley White, Roland Simmons

2002-03

Chris Dobel, Alan Ascherl, George Davidson, Justin Stockdale, Robert Breckenridge III

2003-04

Bill Gillman, Brian Phillips, Brent Sharff, Mark Harris, Todd Guessford

2004-05

Chris Meinke, Don Jarrett, Trent Grundmeyer, Mike Helvick, Chris Hanneman

2005-06

Scott Blum, Michael Dreckman, Bruce Schenck, Michael Kalvig, Raymond Finley

2006-07

Jon Cole, Marlin Schoonhoven, Scott Maine, Nicole Wiltgen, Mitch Peyton

2007-08

Pat Conry - Waverly, Shawn Peterson - Atlantic, Brett Johnson - Ankeny, Tony Sauer - Fairfield, Bob Cooper - Sioux City

2008-09

NW - Scott Willmott - Sloan, NE - Kelly Holthaus - Decorah, Central - Lyle Fedders - Des Moines, SE - Jennifer Dunn - Marion, SW - Don Jarrett - Red Oak

2009-10

NW – Jason Slaughter – Sioux City, NE – Ryan Eklund, Cedar Falls  Central – Rob Williamson, West Des Moines,  SE – Cory Burkle – Cedar Rapids, SW – Ben Applegate – Winterset

2010-11

NW - Sarah Thein – Ventura, NE - Joe Breakenridge – Traer, SE - Tina Brooker – Cedar Rapids, Central - Julie Foglesong – Boone, SW – Jami James – Council Bluffs