Class 1A 2013 Iowa Girls Golf Regional First Round Results

Monday, May 13, 2013

 

Region 1A at LeMars: Willow Creek Golf Course

Gehlen Catholic – 393 – Regional Final Qualifier

West Sioux – 398 – Regional Final Qualifier

Akron-Westfield – 436

Boyden-Hull – 453

Central Lyon – 460

Spalding Catholic – 512

Individual Qualifiers:

Bailey VanDenBerg, West Sioux – 85

Hannah Sitzmann, Gehlen Catholic – 87

Courtney Hummel, West Sioux – 93

Shannon Smith, Gehlen Catholic – 98

Abigail Krienert, Gehlen Catholic – 100

Dana Hedlund, Akron-Westfield – 100

 

 

Region 1B at Marcus: Marcus Golf Club

Marcus-Meriden-Cleghorn - 434 – Regional Final Qualifier

Newell-Fonda - 445 – Regional Final Qualifier

Kingsley-Pierson – 458

Storm Lake-St. Mary’s – 487

Laurens-Marathon – 501

Clay-Central Everly – 549

Individual Qualifiers:

Jade Hess, Newell-Fonda – 93

Kayla Theisen, Marcus-Meriden-Cleghorn – 99

Jenna Knaack, River Valley – 99

Danielle Groepper, Kingsley-Pierson – 107

Sarah McDermott, Marcus-Meriden-Cleghorn – 110

 

 

Region 1C at Livermore: Spring Valley Golf Course

Bishop Garrigan - 359 – Regional Final Qualifier

Ruthven-Ayrshire/Graettinger-Terril - 418 – Regional Final Qualifier

Northwood-Kensett – 438

Newman-Catholic – 447

West Bend-Mallard – 449

Harris-Lake Park – 470

North Iowa – 478

Individual Qualifiers:

Alexa Capesius, Bishop Garrigan – 81

Rebecca Richter, Bishop Garrigan – 88

Haley Froehlich, Bishop Garrigan – 91

Cassie Gerhardt, West Bend-Mallard – 96

Kelli Harris, Ruthven-Ayrshire/Graettinger-Terril – 98

Carlie Eckenrod, Newman Catholic – 98

 

 

Region 2A at Dunlap: Dunlap Golf Course

Exira/Elk Horn-Kimbelton – 453 – Regional Final Qualifier

Guthrie Center – 487 – Regional Final Qualifier

Boyer Valley – 495

Coon Rapids-Bayard – 503

Individual Qualifiers:

Kara Collins, Exira/Elk Horn-Kimbelton – 101

Jessica Wood, Exira/Elk Horn-Kimbelton – 104

Mallory Osen, Guthrie Center – 111

Maria Ahrens, Guthrie Center – 113

Katie Cogdill, Boyer Valley – 114

 

 

Region 2B at Griswold: Griswold Golf and Country Club

Corning – 416 – Regional Final Qualifier

Griswold - 426 – Regional Final Qualifier

Earlham – 453

Villisca – 453

Lenox – 639

Bedford – 685

Individual Qualifiers:

Kaleigh Westlake, Corning – 91

Bailey Heaton, Corning – 93

Cassidy Legg, Griswold – 97

Alex Potzner, Earlham – 102

Serena Robinette, Griswold – 103

 

 

Region 2C at Moravia: The Preserve Golf Course

Pleasantville – 401 – Regional Final Qualifier

Lynnville-Sully – 429 – Regional Final Qualifier

Wayne – 502

Melcher- Dallas – 522

Individual Qualifiers:

Macy Lanser, Lynnville-Sully – 94

Sydnee Smith, Lamoni – 94

Hannah Gordon, Pleasantville – 95

Ashley Jahner, Pleasantville – 96

Caitlin Giles, Mt. Ayr – 97

 

 

Region 3A at Conrad: Oakwood Golf Course

Grundy Center – 362 – Regional Final Qualifier

Southeast Webster-Grand – 479 – Regional Final Qualifier

GMG – 492

Colo-NESCO – 523

Ankeny Christian – 545

Individual Qualifiers:

Josie McMartin, Grundy Center – 86

Bailey Wrage, Grundy Center – 89

Shannon Fleming, GMG – 90

Hillary Samo, Grundy Center – 92

Kelsey Travis, Southeast Webster Grand – 94

 

 

Region 3B at Traer: Traer Golf and Country Club

Wapsie Valley - 401 – Regional Final Qualifier

North Tama - 428 – Regional Final Qualifier

Clarksville – 430

Rockford – 431

Gladbrook-Reinbeck – 467

Dunkerton – 471

Don Bosco – 486

Meskwaki Settlement – 792

Individual Qualifiers:

Dani Gordon, Wapsie Valley – 91

Tessa Tibbott, Wapsie Valley – 98

Brittany Norem, Dunkerton – 99

Gabby Wittenburg, Wapsie Valley – 101

Courtney Ott, Rockford – 104

Jayde Vogeler, North Tama – 104

 

 

Region 3C at North English: Knoll Ridge Golf Course

English Valleys – 397 – Regional Final Qualifier

HLV – 400 – Regional Final Qualifier

Sigourney – 404

North Mahaska – 412

Keota – 447

Belle Plaine – 458

Individual Qualifiers:

Rylee Voss, English Valleys89 

Taylor Tanner, HLV92

Makenzie Fuller, North Mahaska93

Kelli Read, HLV94

Stacey Mohr, Sigourney98

Ella Meyer, English Valleys98

 

 

Region 4A at Clermont: Pleasant Valley Sports Course

Valley – 357 – Regional Final Qualifier

Starmont – 397 – Regional Final Qualifier

Turkey Valley – 442

Central Elkader – 448

Tripoli – 455

Postville – 478

Riceville – 500

Individual Qualifiers:

Jodi Schott, Valley – 83

Lexi Moser, Valley – 87

Ellen Opperman, Starmont – 88

Vanessa Grine, Starmont – 92

Bailey Moser, Valley – 93

 

 

Region 4B at Preston: Plum River Golf Course

Central City – 407 – Regional Final Qualifiers

East Buchanan – 411 – Regional Final Qualifiers

Midland – 437

Edgewood-Colesburg – 441

Preston – 522

Individual Qualifiers:

Carly Jacobs, Marquette Catholic – 81

Emily Zhiss, East Buchanan – 85

Kailey Tyne, Central City – 86

Jessica Etten, Central City – 93

Alea Meyer, East Buchanan – 95

Mallory Dirks, Midland – 95

 

 

Region 4C at New London: Deerwood Golf Course

New London – 382 – Regional Final Qualifier

Lone Tree – 454 – Regional Final Qualifier

Van Buren – 480

Winfield-Mt. Union – 480

IMS – 522

Danville – 548

Holy Trinity Catholic – 556

Individual Qualifiers:

Baylee Lindell, New London – 92

Breanna Stevens, New London – 95

Victoria Noel, New London – 95

Katy Ruth, Lone Tree – 96

Grace Edwards, Winfield-Mt. Union – 100

Jorgi Krieger – 100