ALL TIME STATE BASKETBALL RESULTS (by year)

1920 STATE TOURNAMENT

First Round
Lohrville 4, College Springs 3
Mingo 15, Afton 8
Correctionville 13, Garner 3
Attica 10, Fonda 6
Albia 7, Hampton 2
Audubon 24, Hiteman 8
Linn Grove 20, Churdan 5
Radcliffe 10, Mount Ayr 8
Nevada 20, Valley Junction 0
Renwick 15, Norwalk 1
Dallas Center 12, Waukee 4
Fertile 10, Sheffield 3

Second Round
Correctionville 24, Attica 6
Audubon 12, Albia 11
Mingo 16, College Springs 8
Nevada 11, Fertile 9
Radcliffe 11, Lynnville 7
Renwick 11, Dallas Center 1

Third Round
Correctionville 27, Mingo 4
Audubon 17, Radcliffe 3
Nevada 11, Renwick 8

Semi-Final
Correctionvile 10, Audubon 5

State Championship
Correctionville 11, Nevada 4

1921 STATE TOURNAMENT

First Round
Correctionville 14, Churdan 4
Monona 8, Story City 3
Audubon 37, Mapleton 1
Albia 18, Delphos 7
Radcliffe 17, Sioux Rapids 7
Ottumwa 17, Valley Junction 5
Hampton 18, Lake View 15
Lisbon 16, Fonda 13
Laurens 16, Runnells 13
Brooklyn 12, Fremont 11
Madrid 13, Hiteman 7
Mount Ayr 17, Sigourney 13
Nevada 17, Station 13
Iowa Falls 11, Scranton 2
Mingo 17, Dallas Center 6
Sheffield 13, Waukee 6
Hubbard 9, Roland 8
Sheldahl 17, Cumberland 7

Second Round
Ottumwa 23, Radcliffe 8
Hampton 20, Lisbon 8
Audubon 14, Albia 9
Hubbard 20, Sheffield 10
Laurens 13, Brooklyn 10
Madrid 18, Mount Ayr 4
Iowa Falls 9, Nevada 7
Mingo 18, Sheldahl 8
Correctionville 13, Monona 11

Consolation Rounds
Fond 11, Valley Junction 6
Stanton 11, Scranton 3
Hiteman 10, Runnells 7
Roland 14, Sigourney 8
Sheldahl 14, Dallas Center 6
Denison 13, Churdan 1
Sheldahl 20, Stanton 19
Denison 6, Sheldahl 5

Consolation Final
Denison 19, Hiteman 13

Third Round
Audubon 20, Correctionville 16
Hubbard 10, Iowa Falls 6
Madrid 9, Laurens 7
Ottumwa 16, Hampton 8

Fourth Round
Ottumwa 16, Madrid 6
Audubon 25, Hubbard 6

Semi-Final
Audubon 11, Mingo 9
State Championship
Audubon 21, Ottumwa 11


1922 STATE TOURNAMENT

First Round
Audubon 24, Hiteman 8
Newell 18, Bondurant 20
Cresco 12, Nevada 8
Stanton 7, Iowa Falls 4

Semi-Final
Audubon 14, Newell 6
Cresco 18, Stanton 9

State Championship
Audubon 10, Cresco 3


1923 STATE TOURNAMENT

Preliminary Round
Renwick 19, Lovilla 15
Newell 23, Stanton 6
Corydon 12, Red Oak 5
Ida Grove 15, Oakland 10

First Round
Sac City 17, Bode 4
Cresco 22, Delphos 13
Mallard 25, Gladbrook 7
Lu Verne 14, Strahan 11
Audubon 26, Renwick 17
Newell 33, Pisgah 18
South English 21, Corydon 12
Ida Grove 12, Ellsworth 12

Second Round
Cresco 15, Sac City 13
Mallard 16, Lu Verne 12
Audubon 15 Newell 12
South English 17, Ida Grove 7

Semi-Final
Mallard 31, Cresco 19
Audubon 23, South English 15

State Championship
Audubon 15, Mallard 11


1924 STATE TOURNAMENT

First Round
Hull 26, Chariton 23,
Iowa Falls 23, Bradgate 17
Audubon 25, Delphos 13
Nevada 26, Centerville 17

Second Round
Hull 20, Maynard 14,
Audubon 25, Green Meadows 17

Semi-Final
Audubon 17, Nevada 14
Iowa Falls 15, Hull 11

State Championship
Audubon 21, Iowa Falls 20 (overtime)


1925 STATE TOURNAMENT

First Round
Ida Grove 22, Muscatine 12,
Aplington 41, Perry 32

Second Round
Aplington 23, Muscatine 22
Perry 31, Ida Grove 29 (overtime)

Third Round
Muscatine 27, Perry 24
Ida Grove 21, Aplington 20

IDA GROVE, APLINGTON tied for title


1926 STATE TOURNAMENT

First Round
Hampton 41, Audubon 23
Ida Grove 46, Mystic 36

Second Round
Audubon 49, Mystic 13
Hampton 54, Ida Grove 20

Third Round
Hampton 57, Mystic 27
Audubon 33, Ida Grove 32

Hampton 3-0 Champion

1927 STATE TOURNAMENT

First Round
Sioux Center 29, Perry 22
Newell 36, Mystic 26

Second Round
Newell 41, Perry 12,
Mystic 35, Sioux Center 31

Third Round
Sioux Center 26, Newell 23
Perry 26, Mystic 21,

State Championship
Newell 38, Sioux Center 37


1928 STATE TOURNAMENT

First Round
Ida Grove 27, Audubon 20
Wellsburg 23, Pleasant Plain 22

Second Round
Ida Grove 37, Wellsburg 33 (overtime)
Audubon 24, Pleasant Plain 20

Third Round
Ida Grove 32, Pleasant Plain 30
Wellsburg 22, Audubon 18

Ida Grove 3-0 Champion


1929 STATE TOURNAMENT

First Round
Ida Grove 21, Pleasant Plain 18
Perry 23, Iowa Falls 22

Second Round
Ida Grove 30, Iowa Falls 18
Perry 18, Pleasant Plain 15

Third Round
Ida Grove 18, Perry 17
Pleasant Plain 28, Iowa Falls 21

Ida Grove 3-0 Champion
1930 STATE TOURNAMENT

First Round
Ida Grove 19, Mingo 13
Perry 18, Wellsburg 13

Second Round
Wellsburg 26, Mingo 6
Perry 26, Ida Grove 18

Third Round
Perry 32, Mingo 21
Wellsburg 27, Ida Grove 16

Perry 3-0 Champion


1931 STATE TOURNAMENT

First Round
Aplington 19, Deep River 12
Avoca 27, Lamont 9
Centerville 20, Whittemore 19
Audubon 35, Ida Grove 12

Semi-Final
Avoca 26, Aplington 23
Centerville 13, Audubon 10

Consolation
Whittemore 27, Lamont 12

State Championship
Avoca 17, Centerville 15

1932 STATE TOURNAMENT

First Round
Newhall 18, Grand Meadow 12
Parkersburg 31, Audubon 26
Mingo 15, Cumberland 10
Centerville 24, Seneca 3

Semi-Final
Parkersburg 26, Newhall 15
Centerville 16, Mingo 10

Consolation Round
Cumberland 30, Grand Meadow 15

State Championship
Parkersburg 40, Centerville 18


1933 STATE TOURNAMENT

First Round
Alleman 14, Centerville 12

Second Round
Alleman 18, Seneca 2
Hampton 29, Mystic 14
Hillsboro 41, Plover 34
Audubon 21, Wellsburg 18

Semi-Final
Hampton 35, Alleman 12
Hillsboro 17, Audubon 12

Consolation
Wellsburg 27, Mystic 19

State Championship
Hampton 33, Hillsboro 22


1934 STATE TOURNAMENT

First Round
Aplington 39, Armstrong 15
Bode 31, Avoca 20
Bonaparte 24, Cumberland 20
Dana 19, Griswold 15
Hillsboro 32, Grundy Center 24
Johnston 25, Holstein 13
Laurel 26, Waterville 23
Wellsburg 37, White Oak 24
Second Round
Aplington 26, Bode 23
Bonaparte 23, Dana 11
Johnston 20, Hillsboro 14
Wellsburg 31, Laurel 14

Semi-Final
Aplington 41, Bonaparte 24
Wellsburg 36, Johnston 10

Consolation
Johnston 19, Bonaparte 11

State Championship
Wellsburg 30, Aplington 22



1935 STATE TOURNAMENT

First Round
Centerville 34, West Bend 16
Conway 27, Waterville 23
Farrar 20, Manilla 10
Grundy Center 27, Johnston 16
Wellsburg 16, Clarence 15
Stratford Cumberland
Hillsboro 20, Holstein 13
Gilman 28, Ledyard 17

Second Round
Centerville 34, Conway 21
Grundy Center 29, Farrar 27
Wellsburg 24, Stratford 22
Hillsboro 20, Gilman 17

Semi-Final
Centerville 31, Grundy Center 22
Hillsboro 20, Wellsburg 18

Consolation
Grundy Center 34, Wellsburg 29

State Championship
Centerville 27, Hillsboro 16


1936 STATE TOURNAMENT

First Round
Waterville 21, Farragut 12
Centerville 29, Woodward 14
Mallard 36, Melcher 27
Gilman 31, Seymour 27
Hansell 21, Manilla 18
Plover 21, Fonda 13
Cumberland 22, Stanwood 10
Bode 20, Wellsburg 17

Second Round
Centerville 27, Waterville 23
Gilman 27, Mallard 21
Hansell 26, Plover 25
Cumberland 26, Bode 24

Semi-Final
Centerville 42, Gilman 24
Cumberland 22, Hansell 17

Consolation
Hansell 38, Gilman 37

State Championship
Centerville 37, Cumberland 24


1937 STATE TOURNAMENT

First Round
Farragut 29, Olin 17
Lynnville 34, Armstrong 27
Waterville 34, Fremont 30
Kamrar 42, West Bend 41
Centerville 33, Monroe Twp. 28
Adel 40, Lenox 36
Guthrie Center 42, Wellsburg 12
Seymour 25, Fonda 24



Second Round
Farragut 33, Lynnville 20
Waterville 44, Kamrar 43
Centerville 27, Adel 20
Guthrie Center Seymour

Semi-Final
Waterville 37, Farragut 18
Guthrie Center 17, Centerville 16

Consolation
Farragut 27, Centerville 26

State Championship
Guthrie Center 30, Waterville 26



1938 STATE TOURNAMENT

First Round
Olin 38, Neola 27,
Marengo 46, Mallard 43
West Bend 43, Winterset 42
Waterville 28, Richland 15
Lenox 42, Lineville 28
Hansell 23, LeGrand 21
Centerville 51, Akron 17
Coon Rapids 47, Fonda 9

Second Round
Olin 29, Marengo 24
West Bend 42, Waterville 41
Lenox 47, Hansell 36
Centerville 27, Coon Rapids 16

Semi-Final
West Bend 35, Olin 26
Lenox 38, Centerville 19

Consolation
Olin 16, Centerville 15

State Championship
West Bend 44, Lenox 41


1939 STATE TOURNAMENT

First Round
Farmington 32, Akron 26
Lynnville 28, Kamrar 26
West Bend 41, Van Meter 29
Massena 24, Ossian 22
Lenox 37, Mallard 35
Hansell 34, Eddyville 25
Wellsburg 35, West Des Moines 34
Olin 32, Seymour 25

Second Round
Lynnville 29, Farmington 24
West Bend 41, Massena 21
Lenox 45, Hansell 41
Wellsburg 41, Olin 28

Semi-Final
West Bend 37, Lynnville 35
Lenox 36, Wellsburg 35

Consolation
Lynnville 30, Wellsburg 22

State Championship
West Bend 53, Lenox 36


1940 STATE TOURNAMENT

First Round
College Springs 37, Avoca 27
DeSoto 43, Farmington 42
Hansell 62, Gilmore City 48
Iowa Falls 47, Kamrar 32
Lynnville 37, Mallard 35
Numa 43, Olin 34
Ottosen 33, Seymour 23
Waterville 34, Wiota 31

Second Round
DeSoto 44, College Springs 19
Hansell 49, Iowa Falls 37
Numa 44, Lynnville 37
Waterville 34, Ottosen 31

Semi-Final
Hansell 57, DeSoto 36
Waterville 42, Numa 34

Consolation
Numa 63, DeSoto 44

State Championship
Hansell 59, Waterville 20



1941 STATE TOURNAMENT

First Round
Centerville 39, Clutier 26
Lenox 34, Havelock 28
Mallard 41, Hansell 32
Sheldahl 54, Marengo 52
Numa 31, Olin 22
Ottosen 55, Stuart 37
Seymour 42, Seneca 36
Wiota 24, Waterville 14

Second Round
Lenox 31, Centerville 28
Mallard 32, Sheldahl 30
Numa 41, Ottosen 35
Seymour 51, Wiota 33

Semi-Final
Mallard 33, Lenox 28
Numa 31, Seymour 26

Consolation
Seymour 40, Lenox 40 (2 OT, Tie)

State Championship
Numa 43, Mallard 39



1942 STATE TOURNAMENT

First Round
Ankeny 62, Bode 24
Clutier 40, Centerville 20
Havelock 38, Avoca 28
Iowa Falls 36, Maxwell 31
Numa 43, Mallard 31
Stanwood 48, Sheldahl 44
Seymour 47, Ottosen 40
Wiota 38, Steamboat Rock 37

Second Round
Clutier 56, Ankeny 52
Havelock 37, Iowa Falls 19
Numa 51, Stanwood 47
Wiota 52, Seymour 32

Semi-Final
Clutier 40, Havelock 24
Wiota 45, Numa 30

Consolation
Havelock 42, Numa 34

State Championship
Clutier 40, Wiota 26


1943 STATE TOURNAMENT

First Round
Clutier 38, Colfax 32
Havelock 41, Coon Rapids 29
Steamboat Rock 43, Seymour 40
Wiota 34, Stratford 23

Semi-Final
Havelock 31, Clutier 21
Steamboat Rock 33, Wiota 29
Consolation
Wiota 38, Clutier 19

State Championship
Steamboat Rock 32, Havelock 24


1944 STATE TOURNAMENT

First Round
Coon Rapids 49, Center Twp. 28
Colfax 38, Lamont 21
Lowden 36, Farmington 34
Gowrie 32, Redfield 30
Hartley 45, Steamboat Rock 42
Marengo 37, Thayer 35
Holstein 52, Swaledale 41
Wiota 36, Seymour 28

Second Round
Coon Rapids 56, Colfax 43
Gowrie 52, Lowden 39
Hartley 46, Marengo 34
Wiota 45, Holstein 39

Semi-Final
Gowrie 46, Coon Rapids 43
Wiota 41, Hartley 26

Consolation
Coon Rapids 39, Hartley 38

State Championship
Wiota 41, Gowrie 25


1945 STATE TOURNAMENT

First Round
Colfax 51, Center Twp. 31
Steamboat Rock 67, West Des Moines 50
Lacey 48, Curlew 43
Wiota 47, Coggon 22
Pomeroy 23, Lone Tree 18
Coon Rapids 32, Hansell 31
Seymour 42, Akron 22
Exira 62, Lowden 61

Second Round
Steamboat Rock 51, Colfax 39
Wiota 55, Lacey 37
Coon Rapids 46, Pomeroy 27
Seymour 29, Exira 27


Semi-Final
Wiota 44, Steamboat Rock 35
Coon Rapids 25, Seymour 21

Consolation
Steamboat Rock 45, Seymour 39

State Championship
Wiota 30, Coon Rapids 25



1946 STATE TOURNAMENT

First Round
Clutier 48, Lacey 42
Guthrie Center 29, Hartley 27
New Providence 35, Numa 32
Lakota 27, Braddyville 25
Yarmouth 45, Sacred Heart 34
Coon Rapids 58, Callender 24
Steamboat Rock 59, Carlisle 36
Exira 51, Delaware Twp. 21

Second Round
Guthrie Center 42, Clutier 30
New Providence 32, Lakota 29
Coon Rapids 48, Yarmouth 44
Steamboat Rock 55, Exira 43


Semi-Final
New Providence 35, Guthrie Center 31
Coon Rapids 41, Steamboat Rock 40

Consolation
Steamboat Rock 60, Guthrie Center 53

State Championship
Coon Rapids 48, New Providence 40


1947 STATE TOURNAMENT

First Round
Coon Rapids 41, Napier 26
Steamboat Rock 39, Meriden 22
Numa 36, Guthrie Center 34
Clutier 31, West Bend 30
Seymour 48, New Market 25
Callender 46, Fredericka 31
Wiota 50, Farmington 33
Melvin 37, Monona 36

Second Round
Steamboat Rock 49, Coon Rapids 35
Numa 40, Clutier 30
Seymour 43, Callender 36
Wiota 42, Melvin 26

Semi-Final
Numa 34, Steamboat Rock 33
Seymour 45, Wiota 43

Consolation
Wiota 40, Steamboat Rock 35

State Championship
Seymour 59, Numa 33


1948 STATE TOURNAMENT

First Round
Hartley 51, Keswick 31
Wellsburg 41, Wales-Lincoln 40
Kamrar 46, Prairie City 27
Clutier 59, Wiota 51
Mallard 31, Seymour 25
Slater 44, Radcliffe 38
Wilton Junction 43, Charter Oak 25
Waterville 40, Truro 39

Second Round
Hartley 33, Wellsburg 27
Kamrar 63, Clutier 36
Slater 43, Mallard 41
Wilton Junction 42, Waterville 38

Semi-Final
Kamrar 58, Hartley 33
Wilton Junction 40, Slater 35

Consolation
Slater 40, Hartley 39

State Championship
Kamrar 65, Wilton Junction 40


1949 STATE TOURNAMENT

First Round
Competine Twp. 48, Rockwell 47
Oakland 51, Onawa 37
Keswich 56, Walker 33
Slater 45, Churdan 42
Wellsburg 60, Knoxville 55
Guthrie Center 38, Galva 37
Packwood 50, McGregor 35
Hartley 43, Manilla 27

Second Round
Oakland 52, Farson 39
Keswick 47, Slater 42
Wellsburg 51, Guthrie Center 35
Hartley 56, Rockwood 40

Semi-Final
Oakland 41, Keswick 36
Wellsburg 46, Hartley 40

Consolation
Keswick 55, Hartley 48

State Championship
Wellsburg 56, Oakland 50


1950 STATE TOURNAMENT

First Round
Slater 35, Centerville 31
Meservey 57, Meriden 56
Winterset 64, Deep River 55
Steamboat Rock 47, Charter Oak 45
Kamrar 54, Coggon 52
Runnells 60, Wiota 54
Oakland 82, Sperry 71
Mallard 36, Luana 30

Second Round
Slater 54, Meservey 37
Winterset 64, Steamboat Rock 61
Kamrar 66, Runnells 65
Mallard 31, Oakland 30

Semi-Final
Slater 56, Winterset 49
Kamrar 55, Mallard 49

Consolation
Winterset 50, Mallard 44

State Championship
Slater 65, Kamrar 42


1951 STATE TOURNAMENT

First Round
Churdan 64, Knoxville 39
Monona 58, Wiota 43
Moravia 62, Holstein 60
Steamboat Rock 55, Farragut 49
Sperry 47, Melvin 45
Hansell 45, Guthrie Center 40
Deep River 53, Sloan 42
Winterset 61, Lowden 48

Second Round
Monona 50, Churdan 49
Steamboat Rock 44, Moravia 37
Hansell 56, Sperry 55
Deep River 36, Winterset 35

Semi-Final
Monona 67, Steamboat Rock 61
Hansell 73, Deep River 69

Consolation
Steamboat Rock 65, Deep River 58


State Championship
Hansell 70, Monona 59


1952 STATE TOURNAMENT

First Round
Pella Christian 48, Franklin Cons 33
West Des Moines 56, Little Rock 51
Monona 56, Seymour 42
Mallard 45, Farragut 44
West Liberty 36, Olin 34
Guthrie Center 44, Charter Oak 22
Reinbeck 70, Morning Sun 48
Tingley 56, Churdan 54
Second Round
West Des Moines 52, Pella Christian 48
Monona 59, Mallard 51
Guthrie Center 51, West Liberty 34
Reinbeck 69, Tingley 35

Semi-Final
Monona 61, West Des Moines 59
Reinbeck 46, Guthrie Center 44

Consolation
West Des Moines 53, Guthrie Center 45

State Championship
Reinbeck 61, Monona 55
1953 STATE TOURNAMENT

First Round
Franklin 50, Gilbert 48
Oakland 55, Richland 53
Garnavillo 65, Hartley 54
Seymour 73, Anita 49
Hubbard 61, Renwick 57
Kinross 54, Ankeny 52
Galva 64, Lost Nation 55
New Sharon 65, Grand River 52

Second Round
Franklin 44, Oakland 43,
Garnavillo 58, Seymour 45
Kinross 61, Hubbard 46
New Sharon 69, Galva 68

Semi-Final
Garnavillo 60, Franklin 55
New Sharon 69, Kinross 67

Consolation
Franklin 54, Kinross 49

State Championship
Garnavillo 67, New Sharon 60


1954 STATE TOURNAMENT

First Round
Randall 62, Farragut 53
West Liberty 73, Ware 67
Oakland 54, Sac. Heart Mont 48
Farnamville 59, Yarmouth 46
Tingley 56, Williams 52
Holstein 63, Marengo 52
Garnavillo 55, WDM Valley 35
Seymour 59, Melvin 53

Second Round
West Liberty 75, Randall 60
Oakland 52, Farnhamville 42
Holstein 69, Tingley 62
Garnavillo 49, Seymour 38

Semi-Final
Oakland 74, West Liberty 66
Garnavillo 49, Holstein 29

Consolation
Holstein 61, West Liberty 52

State Championship
Garnavillo 48, Oakland 45



1955 STATE TOURNAMENT

First Round
Eldora 58, Clarence 48
Holstein 72, Oakland 51
Grafton 51, Donnellson 34
Royal 45, Coin 41
Gilman 57, Lowden 53
Gilbert 84, Menlo 78
Monona 62, Bussey 52
Goldfield 63, Napier 51

Second Round
Holstein 58, Eldora 51
Royal 66, Grafton 62
Gilman 79, Gilbert 69
Goldfield 53, Monona 44

Semi-Final
Holstein 76, Royal 73
Goldfield 57, Gilman 45

Consolation
Gilman 68, Royal 47

State Championship
Goldfield 53, Holstein 51


1956 STATE TOURNAMENT

First Round
Eldora 64, Cedar Valley 63
WDM Valley 62, Donnellson 54
Garrison 71, Ida Grove 68
New Sharon 81, Beaconsfield 74
Grafton 59, Royal 52
Blakesburg 69, Guthrie Center 67
Maynard 72, Albert City 44
Clarence 71, Oakland 59

Second Round
Eldora 88, WDM Valley 76
Garrison 92, New Sharon 69
Grafton 79, Blakesburg 73
Maynard 81, Clarence 44

Semi-Final
Garrison 67, Eldora 56
Maynard 57, Grafton 54

Consolation
Eldora 72, Grafton 64

State Championship
Maynard 62, Garrison 51


1957 STATE TOURNAMENT

First Round
Maynard 59, Guthrie Center 41
Lu Verne 65, Donnellson 60
Meservey 48, Huxley 32
Cedar Valley 61, New Sharon 55
State Center 62, Tingley 36
Blakesburg 65, Ida Grove 63
Garrison 78, Walnut 63
Clarence 62, Lake Park 52

Second Round
Maynard 86, Lu Verne 60
Meservey 57, Cedar Valley 54
Blakesburg 92, State Center 90
Garrison 45, Clarence 37

Semi-Final
Maynard 56, Meservey 34
Garrison 83, Blakesburg 81

Consolation
Meservey 60, Blakesburg 48

State Championship
Garrison 47, Maynard 46


1958 STATE TOURNAMENT

First Round
Meservey 61, Wheatland 60
Cedar Valley 66, Bridgewater-Fontanelle 58
West Central 63, Argyle 46
Coon Rapids 66, Holstein 53
Blakesburg 79, Alburnett 65
Emerson 81, Ruthven 64
State Center 55, Eldora 47
Twin Rivers 56, Boone 44

Second Round
Meservey 74, Cedar Valley 67
West Central 56, Coon Rapids 45
Emerson 98, Blakesburg 86
State Center 58, Twin Rivers 57

Semi-Final
West Central 70, Meservey 53
Emerson 73, State Center 71

Consolation
State Center 74, Meservey 68

State Championship
West Central 59, Emerson 51





1959 STATE TOURNAMENT

First Round
Rockwell City 58, Story City 35
Argyle 53, Farragut 50
West Central 73, Corwith-Wesley 47
Bondurant-Farrar 57, Pisgah 42
Garrison 58, George 51
Thayer 50, LeGrand 47
Gladbrook 56, Ida Grove 49
Ballard 54, Wheatland 41

Second Round
Rockwell City 84, Argyle 79
West Central 83, Bondurant-Farrar 63
Garrison 66, Thayer 52
Gladbrook 62, Ballard 41

Semi-Final
West Central 78, Rockwell City 45
Gladbrook 71, Garrison 54

Consolation
Garrison 88, Rockwell City 74

State Championship
Gladbrook 72, West Central 60


1960 STATE TOURNAMENT

First Round
Seymour 50, Douds-Leando 43
Gladbrook 82, Pekin 48
Valley (Elgin) 58, Roland 49
South Page 61, Wales-Lincoln 53
Corwith-Wesley 69, Grand 55
Ida Grove 69, Holstein 63
Lost Nation 72, Bondurant-Farrar 60
Eldora 56, Sentral 51

Second Round
Gladbrook 62, Seymour 52
Valley (Elgin) 77, South Page 57
Corwith-Wesley 73, Ida Grove 72
Eldora 74, Lost Nation 68

Semi-Final
Gladbrook 60, Valley (Elgin) 58
Eldora 68, Corwith-Wesley 58

Consolation
Valley (Elgin) 88, Corwith-Wesley 76

State Championship
Gladbrook 67, Eldora 53



1961 STATE TOURNAMENT

First Round
Pleasantville 64, Everly 39
Valley (Elgin) 62, Holstein 53
Ventura 58, Pekin 53
South Hamilton 65, Mondamin 52
Lost Nation 51, Morning Sun 48
Bondurant-Farrar 70, Schleswig 56
Cedar Valley 61, Alburnett 54
Guthrie Center 64, Pocahontas 57

Second Round
Valley (Elgin) 63, Pleasantville 34
South Hamilton 52, Ventura 46
Lost Nation 69, Bondurant-Farrar 67
Cedar Valley 56, Guthrie Center 51

Semi-Final
Valley (Elgin) 66, South Hamilton 55
Lost Nation 69, Cedar Valley 56

Consolation
Cedar Valley 63, South Hamilton 36

State Championship
Valley (Elgin) 78, Lost Nation 62



1962 STATE TOURNAMENT

First Round
Malvern 49, Perry 37
Blakesburg 75, Pocahontas 60
Bennett 68, Guthrie Center 65
Van Horne 72, Garrison 57
Eldora 70, Kingsley-Pierson 55
Mediapolis 59, Ida Grove 54
Everly 59, Wellsburg 54
Roland 51, Alden 47

Second Round
Blakesburg 65, Malvern 62
Van Horne 59, Bennett 49
Mediapolis 60, Eldora 55
Everly 55, Roland 49

Semi-Final
Van Horne 75, Blakesburg 40
Mediapolis 77, Everly 75

Consolation
Everly 73 Blakesburg 58

State Championship
Van Horne 62, Mediapolis 57


1963 STATE TOURNAMENT

First Round
Colfax 47, West Liberty 37
Guthrie Center 68, Alden 62
Everly 75, Mediapolis 68
Valley (Elgin) 49, Roland 47
Anita 56, Perry 47
Wellsburg 74, Garrison 67
Farragut 62, Schaller 60
Southeast Warren 67, Twin Rivers 50

Second Round
Guthrie Center 63, Colfax 53
Everly 89, Valley (Elgin) 85
Wellsburg 61, Anita 60
Southeast Warren 66, Farragut 59

Semi-Final
Guthrie Center 76, Everly 75
Wellsburg 89, Southeast Warren 74

Consolation
Everly 84, Southeast Warren 63

State Championship
Guthrie Center 76, Wellsburg 69



1964 STATE TOURNAMENT

First Round
South Hamilton 56, Parkersburg 54
Wellsburg 73, Schaller 71
Harmony 92, Lewis Central 75
Valley (Elgin) 93, Twin Rivers 77
Everly 78, Oxford Junction 68
Southeast Warren 55, Perry 54
West Monona 83, Guthrie Center 67
West Marshall 66, Clearfield 64

Second Round
South Hamilton 63, Wellsburg 61
Valley (Elgin) 64, Harmony 62
Everly 62, Southeast Warren 60
West Monona 90, West Marshall 69

Semi-Final
South Hamilton 63, Valley (Elgin) 58
West Monona 91, Everly 54

Consolation
Valley (Elgin) 78, Everly 64

State Championship
West Monona 70, South Hamilton 67


1965 STATE TOURNAMENT

First Round
West Marshall 94, Wellsburg 86
South Hamilton 87, Everly 82
Allison-Bristow 57, Exira 48
West Central 69, Perry 53
Lewis Central 72, Holstein 68
West Liberty 66, Fremont Mills 53
Mediapolis 74, Lake City 48
WDM Valley 79, Twin Rivers 64

Second Round
South Hamilton 81, West Marshall 72
West Central 54, Allison-Bristow 51
West Liberty 59, Lewis Central 45
WDM Valley 76, Mediapolis 61

Semi-Final
South Hamilton 64, West Central 55
WDM Valley 44, West Liberty 39


Consolation
West Liberty 55, West Central 44

State Championship
South Hamilton 61, WDM Valley 47


1966 STATE TOURNAMENT

First Round
West Central 70, Farragut 68
Everly 87, Nevada 63
South Hamilton 64, Maple Valley 55
Dunlap 64, Mediapolis 53
Wellsburg 76, Manson 65
Montezuma 53, Perry 48
Lake City 61, Allison-Bristow 49
Delwood 61, Mount Ayr 52

Second Round
Everly 80, West Central 65
Dunlap 62, South Hamilton 55
Wellsburg 50, Montezuma 29
Lake City 61, Delwood 53

Semi-Final
Everly 77, Dunlap 62
Lake City 58, Wellsburg 51

Consolation
Dunlap 67, Wellsburg 65

State Championship
Everly 65, Lake City 55


1967 STATE TOURNAMENT

First Round
Pocahontas 74, Elk-Horn Kimballton 62
Everly 73, Lynnville-Sully 62
South Hamilton 84, Fredericksburg 67
Paton-Churdan 45, Farragut 37
Mediapolis 62, Kingsley-Pierson 51
Valley (Elgin) 53, Hubbard 50
Panora-Linden 47, Eddyville 37
Carlisle 56, Lowden 38

Second Round
Everly 65, Pocahontas 62
South Hamilton 58, Paton-Churdan 51
Mediapolis 62, Valley (Elgin) 59
Carlisle 64, Panora-Linden 45

Semi-Final
South Hamilton 82, Everly 72
Mediapolis 63, Carlisle 44

Consolation
Everly 76, Carlisle 46

State Championship
Mediapolis 51, South Hamilton 35


1968 STATE TOURNAMENT

First Round
Wapsie Valley 64, West Monona 42
Guthrie Center 67, Woodbine 52
Parkersburg 82, Southeast Warren 75
Everly 105, Nevada 79
Rockwell City 81, Montezuma 76
Paton-Churdan 62, Villisca 61
Pocahontas 62, Mediapolis 56
Union-Whitten 114, Bennett 66

Second Round
Guthrie Center 67, Wapsie Valley 52
Everly 77, Parkersburg 75
Rockwell City 73, Paton-Churdan 71
Union-Whitten 88, Pocahontas 69

Semi-Final
Everly 83, Guthrie Center 76
Union-Whitten 98, Rockwell City 70

Consolation
Guthrie Center 77, Rockwell City 68

State Championship
Union-Whitten 113, Everly 107 (OT)


1969 STATE TOURNAMENT

First Round
Woodbine 79, Midland 77
Audubon 60, West Central 49
Rockwell City 77, Southeast Warren 71
Montezuma 66, West Monona 42
Allison-Bristow 79, Laurens 67
Farragut 59, Mediapolis 57
Union-Whitten 101, Carlisle 78
Guthrie Center 87, Ruthven 81

Second Round
Woodbine 70, Audubon 66
Montezuma 75, Rockwell City 62
Allison-Bristow 53, Farragut 52
Union-Whitten 90, Guthrie Center 83

Semi-Final
Montezuma 76, Woodbine 58
Allison-Bristow 73, Union-Whitten 58

Consolation
Woodbine 89, Union-Whitten 86

State Championship
Montezuma 66, Allison-Bristow 60


1970 STATE TOURNAMENT

First Round
Farragut 73, Sanborn 60
Tripoli 69, Pocahontas 66
Manilla 65, Adel 62
Twin Rivers 71, Gilbert 53
Wapsie Valley 88, Dunlap 81
Montezuma 87, Wellsburg 67
Mediapolis 92, Albia 56
Midland 80, Ballard 67

Second Round
Farragut 67, Tripoli 60
Manilla 63, Twin Rivers 44
Montezuma 89, Wapsie Valley 88
Mediapolis 85, Midland 78

Semi-Final
Manilla 56, Farragut 43
Montezuma 91, Mediapolis 78

Consolation
Mediapolis 93, Farragut 84

State Championship
Montezuma 76, Manilla 59


1971 STATE TOURNAMENT

First Round
Ida Grove 55, Wayne 53
West Marshall 92, Guthrie Center 74
Farragut 67, Hampton 37
Elk Horn-Kimballton 93, Center Point 70
Mediapolis 103, Rolfe 75
Montezuma 77, Roland-Story 65
Winfield-Mt. Union 73, Everly 52
Allison-Bristow 74, West Central 69

Second Round
West Marshall 74, Ida Grove 72
Farragut 59, Elk Horn-Kimballton 57
Mediapolis 104, Montezuma 103
Allison-Bristow 75, Winfield-Mt. Union 66

Semi-Final
Farragut 65, West Marshall 52
Mediapolis 89, Allison-Bristow 73

Consolation
West Marshall 93, Allison-Bristow 82

State Championship
Farragut 67, Mediapolis 60


1972 STATE TOURNAMENT

First Round
Hinton 78, Manson 76
Everly 68, Rockford 66
Mediapolis 51, Farragut 49
Guthrie Center 93, Albia 56
Manilla 84, Iowa Valley 74
West Central 81, Montezuma 69
LuVerne 70, Ogden 51
Roland Story 81, West Branch 72
Second Round
Everly 67, Hinton 52
Guthrie Center 77, Mediapolis 75
West Central 58, Manilla 53
Roland-Story 86, LuVerne 74

Semi-Final
Guthrie Center 83, Everly 79
Roland-Story 91, West Central 90

Consolation
West Central 75, Everly 69

State Championship
Roland-Story 68, Guthrie Center 64


1973 STATE TOURNAMENT

First Round
Colfax 84, Garnavillo 77
Mediapolis 90, Clay Central 41
Roland-Story 65, Andrew 50
Manson 64, Orient-Macksburg 42
West Marshall 66 Allison-Bristow 63
Lake View-Auburn 51, Hinton 45
Adel 86, Rockford 76
Farragut 66, HLV 52

Second Round
Mediapolis 90, Colfax 68
Roland-Story 65, Manson 64
Lake View-Auburn 68, West Marshall 66
Adel 63, Farragut 47

Semi-Final
Mediapolis 67, Roland-Story 57
Adel 69, West Marshall 67

Consolation
West Marshall 70, Roland-Story 68

State Championship
Mediapolis 68, Adel 51


1974 STATE TOURNAMENT

First Round
Rockwell-Swaledale 69, West Lyon 53
Southeast Polk 68, Hartley 60
Ankeny 88, Andrew 85
Manilla 81, Audubon 77
Adel 91, Hubbard 73
Mediapolis 84, Maquoketa Valley 71
Hampton 70, Sumner 54
Woodbine 62, Dayton 48

Second Round
Southeast Polk 68, Rockwell-Swaledale 64
Manilla 69, Ankeny 50
Adel 78, Mediapolis 67
Woodbine 65, Hampton 62

Semi-Final
Manilla 69, Southeast Polk 53
Adel 77, Woodbine 60

Consolation
Woodbine 76, Southeast Polk 74

State Championship
Manilla 91, Adel 74


1975 STATE TOURNAMENT

First Round
Audubon 79, Adel 66
Maple Valley 72, West Marshall 54
Mediapolis 90, Knoxville 65
Manilla 83, West Central 81
CR Washington 74, Clay Central 66
Lake View-Auburn 65, Hampton 59
South Hamilton 85, Winfield-Mt. Union 54
Northeast Hamilton 64, Andrew 63

Second Round
Maple Valley 78, Audubon 58
Mediapolis 75, Manilla 63
Lake View-Auburn 56, CR Washington 51
South Hamilton 74, Northeast Hamilton 62

Semi-Final
Mediapolis 63, Maple Valley 61
Lake View-Auburn 61, South Hamilton 45

Consolation
Maple Valley 76, South Hamilton 68
State Championship
Lake View-Auburn 51, Mediapolis 50 (OT)


1976 STATE TOURNAMENT

First Round
Ankeny 74, Ackley-Geneva 48
CR Washington 86, Belmond 65
West Lyon 78, Clarinda 59
Lake View-Auburn 44, West Burlington 41
Andrew 66, Adel-DeSoto 63
Southeast Polk 68, Farragut 63
Manilla 87, Fort Dodge 77
Mediapolis 74, Aplington 70 (OT)

Second Round
CR Washington 75, Ankeny 65
Lake View-Auburn 67, West Lyon 53
Andrew 61, Southeast Polk 59
Manilla 75, Mediapolis 61

Semi-Final
Lake View-Auburn 56, CR Washington 45
Manilla 80, Andrew 67

Consolation
CR Washington 91, Andrew 72

State Championship
Lake View-Auburn 60, Manilla 50


1977 STATE TOURNAMENT

First Round
DM Hoover 87, English Valleys 70
Southeast Polk 54, West Burlington 48
Ankeny 81, Central Elkader 73
Belmond 67, Melvin 55
Lake View-Auburn 65, Fort Dodge 59
Creston 45, South Winneshiek 39
Audubon 73, Washington Cherokee 67
CR Kennedy 79, Dysart-Geneseo 70

Second Round
Southeast Polk 86, DM Hoover 68
Belmond 64, Ankeny 48
Lake View-Auburn 63, Creston 40
CR Kennedy 67, Audubon 66

Semi-Final
Southeast Polk 80, Belmond 65
CR Kennedy 67, Lake View-Auburn 58

Consolation
Lake View-Auburn 61, Belmond 50

State Championship
Southeast Polk 51, CR Kennedy 48


1978 STATE TOURNAMENT

First Round
Vinton 71, Pleasant Valley 62
Aplington 54, CR Kennedy 42
Lake View-Auburn 62, Dubuque Wahlert 48
Ames 73, Aurelia 67
Creston 69, Elk Horn-Kimballton 63
St. Edmond 60, Mediapolis 50
Ankeny 64, Southeast Polk 51
West Lyon 61, Belmond 59

Second Round
Vinton 61, Aplington 60
Lake View-Auburn 72, Ames 58
St. Edmond 73, Creston 68
Ankeny 65, West Lyon 60

Semi-Final
Lake View-Auburn 64, Vinton 55
Ankeny 85 St. Edmond 61

Consolation
Vinton 90, St. Edmond 76

State Championship
Ankeny 78, Lake View-Auburn 69

1979 STATE TOURNAMENT

First Round
DM East 85, Estherville 27
Waukon 75, Maple Valley 65
Hudson 77, Rockwell City 52
CR Regis 69, Storm Lake 57
Ackley-Geneva 58, Ames 56
Glenwood 84, Montezuma 76
Bettendorf 55, Mediapolis 49
Belmond 73, Harlan 62

Second Round
DM East 91, Waukon 81
Hudson 60, CR Regis 56
Ackley-Geneva 53, Glenwood 42
Bettendorf 73, Belmond 68

Semi-Final
DM East 90, Hudson 61
Bettendorf 73, Ackley-Geneva 69

Consolation
Hudson 82, Ackley-Geneva 71

State Championship
DM East 82, Bettendorf 62


1980 STATE TOURNAMENT

First Round
Mediapolis 46, Maple Valley 35
Norwalk 71, Hampton 63
Guthrie Center 73, Montezuma 62
Britt 64, Rockwell City 52
DM East 74, Bettendorf 55
Ankeny 89, Urbandale 74
Colo 70, Cedar Valley 61
Terril 45, Bennett 42

Second Round
Norwalk 65, Mediapolis 59
Britt 62, Guthrie Center 61
Ankeny 67, DM East 66
Terril 69, Colo 62

Semi-Final
Norwalk 81, Britt 78
Ankeny 89, Terril 55

Consolation
Terril 69, Britt 66

State Championship
Ankeny 71, Norwalk 69


1981 STATE TOURNAMENT

First Round
Earlham 81, Remsen-Union 64
Aplington 85, Bridgewater-Fontanelle 51
Norwalk 58, Sumner 54
Mediapolis 53, Hampton 51
Midland 54, Southeast Warren 48
Lake View-Auburn 69, Hartley 60
Charles City 74, Carroll Kuemper 56
Ankeny 84, Davenport Assumption 65

Second Round
Aplington 77, Earlham 65
Norwalk 45, Mediapolis 43
Lake View-Auburn 47, Midland 42
Ankeny 80, Charles City 69

Semi-Final
Ankeny 77, Aplington 69
Norwalk 73, Lake View-Auburn 70

Consolation
Lake View-Auburn 50, Aplington 49

State Championship
Norwalk 53, Ankeny 51


1982 STATE TOURNAMENT

First Round
Lake View-Auburn 56, Aplington 36
Fairfield 69, Terril 61
Winfield-Mt. Union 72, Waukee 68
DM East 67, Mediapolis 50
Clinton Mater Dei 77, Corning 68
Estherville 54, Waterloo Columbus 50
Guthrie Center 76, CR Jefferson 66
Harlan 65, Britt 59

Second Round
Fairfield 61, Lake View-Auburn 54
DM East 84, Winfield-Mt Union 57
Estherville 73, Clinton Mater Dei 55
Guthrie Center 79, Harlan 61

Semi-Final
DM East 81, Fairfield 75
Estherville 66, Guthrie Center 60

Consolation
Fairfield 74, Guthrie Center 60

State Championship
Estherville 71, DM East 70


1983 STATE TOURNAMENT

First Round
DM Hoover 59, Clinton Mater Dei 44
Dubuque Senior 86, West Central 79
Winfield-Mt Un. 35, Lake View-Auburn 29
Hartley-Melvin 64, Central Webster 62
Fairfield 56, Unity Christian 50
North-Tech 66, Walnut 47
Waterloo Columbus 66, Bettendorf 50
Fort Dodge 80, Ackley-Geneva 75

Second Round
DM Hoover 90, Dubuque Senior 70
Hartley-Melvin 67, Winfield-Mt Union 65
Fairfield 59, North-Tech 50
Fort Dodge 64, Waterloo Columbus 63

Semi-Final
DM Hoover 88, Hartley-Melvin 51
Fairfield 69, Fort Dodge 50

Consolation
Fort Dodge 80, Hartley-Melvin 73

State Championship
Fairfield 60, DM Hoover 50


1984 STATE TOURNAMENT

First Round
Mediapolis 56, Guthrie Center 52
Vinton 65, Ventura 56
Ackley-Geneva 62, Sioux City Heelan 43
DM Hoover 77, Oelwein 69
Waukee 73, Hartley-Melvin 61
Fairfield 58, Iowa Valley 47
Mount Vernon 56, Pella Christian 55
Fort Dodge 76, Lake View-Auburn 71

Second Round
Vinton 46, Mediapolis 39
DM Hoover 49, Ackley-Geneva 46
Fairfield 49, Waukee 41
Fort Dodge 101, Mount Vernon 83

Semi-Final
Vinton 47, DM Hoover 44
Fort Dodge 67, Fairfield 60

Consolation
DM Hoover 69, Fairfield 51

State Championship
Vinton 60, Fort Dodge 54


1985 STATE TOURNAMENT
5-PLAYER

Semi-Final
Linn-Mar 68, Dubuque Senior 63
CR Washington 55, North Scott 50

Consolation
Dubuque Senior 70, North Scott 54

State Championship
Linn-Mar 56, CR Washington 40


1985 STATE TOURNAMENT
6-PLAYER

First Round
Waterloo Columbus 79, Cardinal 61
Ackley-Geneva 65, Harlan 63
Ankeny 55, Western Dubuque 53
Fairfield 61 Sibley 51
Denver 85, Wellsburg 65
Waukee 56, Bellevue 41
Orient-Macksburg 69, Ventura 67
Fort Dodge 87, Tri-Center 71


Second Round
Waterloo Columbus 58, Ackley-Geneva 54
Fairfield 50, Ankeny 39
Waukee 83, Denver 76
Fort Dodge 68, Orient-Macksburg 60
Semi-Final
Waterloo Columbus 56, Fairfield 47
Fort Dodge 103, Waukee 82

Consolation
Waukee 76, Fairfield 62

State Championship
Fort Dodge 88, Waterloo Columbus 81


1986 STATE TOURNAMENT
5-PLAYER

Semi-Final
North Scott 71, Waterloo Columbus 42
Marshalltown 50, Sioux City East 48

Consolation
Waterloo Columbus 55, Sioux City 53

State Championship
Marshalltown 73, North Scott 62


1986 STATE TOURNAMENT
6-PLAYER

First Round
Sibley-Ocheydan 83, East Central 38
Panora-Linden 63, Waverly-Shell Rock 54
Marcus 77, Denison 75
Fairfield 58, Terril 55
Urbandale 69, Lake View-Auburn 49
Dike 84, Tri-Center 83 (OT)
LaPorte City 54, Riceville 53
Indianola 63, Moravia 48

Second Round
Sibley-Ocheydan 45, Panora-Linden, 38
Fairfield 73, Marcus 64
Urbandale 53, Dike 51 (OT)
Indianola 54, LaPorte City 48

Semi-Final
Sibley-Ocheydan 62, Fairfield 55
Indianola 43, Urbandale 42

Consolation
Fairfield 60, Urbandale 52

State Championship
Sibley-Ocheydan 61, Indianola 48


1987 STATE TOURNAMENT
5-PLAYER

Semi-Final
Western Dubuque 50, Wat. Columbus 41
North Scott 56, DM Lincoln 49

Consolation
Waterloo Columbus 80, DM Lincoln 56

State Championship
Western Dubuque 45, North Scott 42


1987 STATE TOURNAMENT
6-PLAYER

First Round
Elk Horn-Kimballton 89, Terril 64
Denison 63, Ankeny 60
Dike 66, Moravia 64
Ventura 106, Lone Tree 51
Garnavillo 52, Waukee 50
Mediapolis 66, Tri-Center 54
Carroll Kuemper 79, Denver 60
Southeast Polk 92, Hartley-Melvin 50

Second Round
Denison 75, Elk Horn-Kimballton 72
Ventura 90, Dike 69
Mediapolis 75, Garnavillo 43
Southeast Polk 65, Carroll Kuemper 58

Semi-Final
Ventura 86, Denison 76
Southeast Polk 61, Mediapolis 55

Consolation
Denison 64, Mediapolis 43

State Championship
Ventura 90, Southeast Polk 69


1988 STATE TOURNAMENT
5-PLAYER

Semi-Final
CR Washington 64, Waterloo Columbus 59
Bettendorf 56, DM Lincoln 55 (OT)

Consolation
Waterloo Columbus 41, DM Lincoln 37

State Championship
CR Washington 65, Bettendorf 47


1988 STATE TOURNAMENT
6-PLAYER

First Round
Dike 91, Humboldt 78
Moravia 69, Hartley-Melvin 49
Fairfield 62, Tri-Center 56
BuffCtr-Rake-Lakota 48, Perry 46
Jefferson-Scranton 68, Garnavillo 63
Charles City 67, Treynor 55
Grundy Center 84, Little Rock 69
Southeat Polk 67, Waukee 40

Second Round
Dike 51, Moravia 48
BuffCtr-Rake-Lakota 64, Fairfield 53
Jefferson-Scranton 67, Charles City 45
Southeast Polk 68, Grundy Center 66

Semi-Final
Dike 78, BCRL (Buff Center) 57
Southeast Polk 65, Jefferson-Scranton 48

Consolation
Jefferson-Scranton 59, BCRL (Buff Ctr) 43

State Championship
Dike 86, Southeast Polk 73


1989 STATE TOURNAMENT
5-PLAYER

First Round
CR Regis 53, Sioux City East 43
Durant 51, DM Roosevelt 48
Muscatine 65, Vinton 44
Dubuque Senior 63, Waterloo Columbus 41

Semi-Final
Durant 53, CR Regis 46
Muscatine 77, Dubuque Senior 62

Consolation
CR Regis 87, Dubuque Senior 85

State Championship
Muscatine 52, Durant 45


1989 STATE TOURNAMENT
6-PLAYER

First Round
South Tama 84, Coon Rapids-Bayard 83
Ankeny 66, Tri-Center 55
Colo-Nesco 76, Spirit Lake 59
Elk Horn-Kimballton 92, HMS (Hartley) 78
Boone 59, St Ansgar 58
Atlantic 67, BCRL (Buff Ctr) 56
Ventura 88, Moravia 55
West Central 66 Midland 65

Second Round
Ankeny 65 South Tama 46
Elk Horn-Kimballton 89, Colo-Nesco 83
Atlantic 78, Boone 63
Ventura 68, West Central 64

Semi-Final
Ankeny 58, Elk Horn-Kimballton 50
Atlantic 72, Ventura 65

Consolation
Elk Horn-Kimballton 84, Ventura 80

State Championship
Ankeny 57, Atlantic 36

1990 STATE TOURNAMENT
5-PLAYER

First Round
Bettendorf 47, Dubuque Senior 46 (OT)
CR Jefferson 123, Keokuk 43
Muscatine 55, Fairfield 44
Waterloo Columbus 74, DM East 44

Semi-Final
CR Jefferson 49, Bettendorf 48
Waterloo Columbus 56, Muscatine 39

Consolation
Bettendorf 68, Muscatine 54

State Championship
Waterloo Columbus 63, CR Jefferson 58


1990 STATE TOURNAMENT
6-PLAYER

First Round
Atlantic 64, Emmetsburg 48
Panorama 41, NE Hamilton 17
Elk Horn-Kim. 68, George-Little Rock 64
Pomeroy-Palmer 77, Montezuma 70
South Tama 53, Maquoketa Valley 42
Ankeny 66, Garner-Hayfield 61
North Iowa 74, Colo-Nesco 72
Pella Christian 51, HLV 46

Second Round
Atlantic 51, Panorama 40

Elk Horn-Kim. 79, Pomeroy-Palmer 70
South Tama 58, Ankeny 45
North Iowa 56, Pella Christian 41

Semi-Final
Atlantic 82, Elk Horn-Kimballton 72
North Iowa 66, South Tama 64

Consolation
Elk Horn-Kimballton 100, South Tama 73

State Championship
Atlantic 77, North Iowa 65


1991 STATE TOURNAMENT
5-PLAYER

First Round
Cedar Rapids Kennedy 57, Bettendorf 55
Cedar Falls 60, Dubuque Wahlert 42
Muscatine 68, Burlington 50
Fort Dodge 57, Ottumwa 27

Semi-Final
Cedar Falls 68, Cedar Rapids Kennedy 65
Fort Dodge 43, Muscatine 41

Consolation
Muscatine 68, Cedar Rapids Kennedy 53

State Championship
Cedar Falls 59, Fort Dodge 33


1991 STATE TOURNAMENT
6-PLAYER

First Round
Hudson 59, Cherokee 50
Colo-Nesco 84, Galva-Holstein 49
Hampton-Dumont 69, Moravia 45
Ar-We-Va 90, Pomeroy-Palmer 77
Emmetsburg 66, Charles City 50
Jefferson-Scranton 97, Central City 84
Harlan 75, Postville 66
Essex 73, Newton 66

Second Round
Colo-Nesco 65, Hudson 38
Ar-We-Va 86, Hampton-Dumont 78
Emmetsburg 77, Jefferson-Scranton 73
Harlan 66, Essex 62

Semi-Final
Colo-Nesco 64, Ar-We-Va 56
Emmetsburg 76, Harlan 45

Consolation
Ar-We-Va 70, Harlan 56

State Championship
Emmetsburg 76, Colo-Nesco 58


1992 STATE TOURNAMENT
5-PLAYER

First Round
Cedar Rapids Jefferson 68, Vinton 48
Bettendorf 48, Solon 44
WDM Dowling 74, West Point Marquette 26
Indianola 59, Waterloo West 48

Semi-Final
Bettendorf 64, Cedar Rapids Jefferson 53
WDM Dowling 64, Indianola 29

Consolation
Cedar Rapids Jefferson 84, Indianola 55

State Championship
WDM Dowling 69, Bettendorf 44


1992 STATE TOURNAMENT
6-PLAYER

First Round
Colo-Nesco 93, Sigourney 64
Harlan 53, South Hamilton 49
Hampton-Dumont 87, Postville 82
Elk Horn-Kimballton 73, Odebolt-Arthur 60
Emmetsburg 70, Carlisle 65
Atlantic 62, North Iowa 58
Adair-Casey 69, Midland 59
Osage 87, Ida Grove 62

Second Round
Colo-Nesco 50, Harlan 37
Hampton-Dumont 85, Elk Horn-Kimballton 71
Atlantic 61, Emmetsburg 60
Osage 76, Adair-Casey 48

Semi-Final
Hampton-Dumont 83, Colo-Nesco 79
Osage 63, Atlantic 50

Consolation
Colo-Nesco 75, Atlantic 43

State Championship
Osage 88, Hampton-Dumont 70


1993 STATE TOURNAMENT
5-PLAYER

First Round
Cedar Rapids Jefferson 73, Storm Lake 46
W. Des Moines Dowling 51, Western Christian 31
Solon 59, Keokuk 56
Des Moines Lincoln 62, Bettendorf 46

Semi-Final
CR Jefferson 49, W. Des Moines Dowling 45
Solon 70, Des Moines Lincoln 55

Consolation
Des Moines Lincoln 61, WDM Dowling 41

State Championship
Cedar Rapids Jefferson 70, Solon 51


1993 STATE TOURNAMENT
6-PLAYER

First Round
Avo-Ha-Shelby-Tennant 75, Woodward-Granger 68
Osage 60, Panorama 59
Hubbard-Radcliffe 87, Harris-Lake Park 76
West Central 70, Oelwein 52
Emmetsburg 74, Center Point-Urbana 51
Essex 61, Pella 44
Montezuma 84, West Bend-Mallard 82
Atlantic 64, Perry 53

Second Round
Avo-Ha-Shelby-Tennant 95, Osage 80
Hubbard-Radcliffe 71, West Central 62
Emmetsburg 75, Essex 69
Atlantic 78, Montezuma 63

Semi-Final
Hubbard-Radcliffe 83, Avo-Ha-Shelby-Tennant 78
Atlantic 67, Emmetsburg 63

Consolation
Avo-Ha-Shelby-Tennant 88, Emmetsburg 67

State Championship
Hubbard-Radcliffe 85, Atlantic 66


1994 STATE TOURNAMENT

Class 1A First Round
Armstrong-Ringsted 37, Midland 32
Pomeroy-Palmer 58, West Central 54
Treynor 56, Guthrie Center 45
Manning 32, Lynnville-Sully 29

Class 1A Semifinals
Pomeroy-Palmer 69, Armstrong-Ringsted 49
Treynor 49, Manning 47

Class 1A Championship
Treynor 61, Pomeroy-Palmer 58

Class 2A First Round
Wilton 61, Gladbrook-Reinbeck 55
Rockwell City-Lytton 78, Montezuma 66
Solon 58, North Fayette 30
Hartley-Melvin-Sanborn 88, C. Bluffs St. Albert 50

Class 2A Semifinals
Wilton 62, Rockwell City-Lytton 58
Solon 60, Hartley-Melvin-Sanborn 48

Class 2A Championship
Solon 76, Wilton 72

Class 3A First Round
Washington 59, Denison 43
Central DeWitt 53, Vinton-Shellsburg 40
Storm Lake 72, Hampton-Dumont 61
Atlantic 56, Clarke 47

Class 3A Semifinals
Central DeWitt 68, Washington 56
Storm Lake 65, Atlantic 64

Class 3A Championship
Cemtral DeWitt 65, Storm Lake 55

Class 4A First Round
Dubuque Senior 52, Carroll Kuemper 42
Waterloo West 52, Newton 21
Bettendorf 53, West Des Moines Dowling 43
Muscatine 60, Urbandale 56

Class 4A Semifinals
Dubuque Senior 51, Waterloo West 49
Bettendorf 53, Muscatine 36

Class 4A Championship
Bettendorf 50, Dubuque Senior 38


1995 STATE TOURNAMENT

Class 1A First Round
Winfield-Mount Union 49, Bellevue 43
Newell-Fonda 67, Pomeroy-Palmer 64
Northeast Hamilton 47, Panorama 46
West Central 54, Treynor 42

Class 1A Semifinals
Winfield-Mount Union 64, Newell-Fonda 62
Northeast Hamilton 57, West Central 50

Class 1A Championship
Winfield-Mount Union 56, Northeast Hamilton 29

Class 2A First Round
Center Point-Urbana 61, C. Bluffs St. Albert 48
Solon 65, Maple Valley-Anthon-Oto 44
North Polk 43, South Hamilton 22
Sibley-Ocheyedan 49, Denver 45

Class 2A Semifinals
Center Point-Urbana 58, Solon 48
Sibley-Ocheyedan 42, North Polk 34

Class 2A Championship
Center Point-Urbana 62, Sibley-Ocheyedan 44

Class 3A First Round
Storm Lake 60, Adel-DeSoto-Minburn 57
Harlan 40, Pella Christian 38
Vinton-Shellsburg 74, Crestwood 28
Carroll 57, Central DeWitt 54

Class 3A Semifinals
Harlan 48, Storm Lake 39
Vinton-Shellsburg 66, Carroll 58

Class 3A Championship
Vinton-Shellsburg 41, Harlan 29

Class 4A First Round
West Des Moines Valley 49, Cedar Falls 37
Council Bluffs Abraham Lincoln 61, Ankeny 45
Davenport West 66, Fort Dodge 48
Cedar Rapids Washington 70, Keokuk 32

Class 4A Semifinals
West Des Moines Valley 54, CB Abe. Lincoln 52
Cedar Rapids Washington 65, Davenport West 45

Class 4A Championship
Cedar Rapids Washington 63, WDM Valley 61

1996 STATE TOURNAMENT

Class 1A First Round
Treynor 64, Newell-Fonda 53
Lynnville-Sully 54, IKM 51
Wellsburg-Steamboat Rock 43, West Central 38
Winfield-Mount Union 62, Sentral 39

Class 1A Semifinals
Lynnville-Sully 57, Treynor 40
Winfield-Mount Union 42, Wellsburg-SR 31

Class 1A Championship
Winfield-Mount Union 54, Lynnville-Sully 47

Class 2A First Round
Aplington-Parkersburg 53, Algona Garrigan 47
Sibley-Ocheyedan 53, Council Bluffs St. Albert 52
North Cedar 50, Iowa City Regina 47
Eldora-New Providence 46, Panorama 41

Class 2A Semifinals
Sibley-Ocheyedan 59, Aplington-Parkersburg 49
North Cedar 57, Eldora-New Providence 50

Class 2A Championship
Sibley-Ocheyedan 52, North Cedar 38

Class 3A First Round
Vinton-Shellsburg 55, Davenport Assumption 25
Washington 66, Iowa Falls 49
Carroll 71, MOC-Floyd Valley 67
Pella Christian 51, Carroll Kuemper 33

Class 3A Semifinals
Vinton-Shellsburg 72, Washington 53
Carroll 57, Pella Christian 46

Class 3A Championship
Carroll 52, Vinton-Shellsburg 48

Class 4A First Round
Denison-Schleswig 52, Muscatine 49
West Des Moines Dowling 42, DM Lincoln 41
Cedar Falls 58, Cedar Rapids Washington 31
CB Abraham Lincoln 55, Pleasant Valley 37

Class 4A Semifinals
West Des Moines Dowling 41, Denison-Schleswig 31
Cedar Falls 60, CB Abraham Lincoln 45

Class 4A Championship
West Des Moines Dowling 46, Cedar Falls 37

1997 STATE TOURNAMENT

Class 1A First Round
Treynor 52, Sentral 51
Lynnville-Sully 60, Tripoli 42
Newell-Fonda 59, Elk Horn-Kimballton
Winfield-Mount Union 72, North Linn 43

Class 1A Semifinals
Newell-Fonda 48, Treynor 34
Lynnville-Sully 51, Winfield-Mount Union 45 (OT)

Class 1A Championship
Lynnville-Sully 51, Newell-Fonda 49

Class 2A First Round
Solon 45, Denver 34
Algona Garrigan 57, Gilbert 55
Mid-Prairie 59, Sibley-Ocheyedan 55
Council Bluffs St. Albert 55, CAM 17

Class 2A Semifinals
Mid-Prairie 64, Algona Garrigan 58
Solon 74, Council Bluffs St. Albert 56

Class 2A Championship
Solon 70, Mid-Prairie 47

Class 3A First Round
Ballard 49, Crestwood 38
Harlan 50, Clarke 34
Carroll 56, Cedar Rapids Regis 46
MOC-Floyd Valley 55, Clarke 25

Class 3A Semifinals
MOC-Floyd Valley 62, Ballard 60
Carroll 49, Harlan 37

Class 3A Championship
Carroll 50, MOC-Floyd Valley 49

Class 4A First Round
West Des Moines Valley 49, Denison-Schleswig 40
Waterloo West 57, Bettendorf 47
Ankeny 54, Fort Madison 39
West Des Moines Dowling 59, Cedar Rapids Jefferson 40

Class 4A Semfinals
West Des Moines Dowling 44, West Des Moines Valley 35
Ankeny 85, Waterloo West 81 (5 OT)

Class 4A Championship
Ankeny 44, West Des Moines Dowling 43

1998 State Tournament

Class 1A First Round
Lynnville-Sully 65, Treynor 31
Valley CEW 55, Sac City 45
Iowa Mennonite 59, Armstrong-Ringsted 46
Winfield-Mount Union 80, Lenox 41

Class 1A Semfinals
Lynnville-Sully 45, Valley CEW 43
Winfield-Mount Union 51, Iowa Mennonite 32

Class 1A Chamionship
Lynnville-Sully 48, Winfield-Mount Union 46

Class 2A First Round
West Marshall 56, Mount Ayr 42
West Lyon 78, Guttenberg 52
Audubon 51, St. Ansgar 44
Solon 53, North Cedar 49

Class 2A Semifinals
West Lyon 56, West Marshall 54
Solon 69, Audubon 40

Class 2A Championship
Solon 57, West Lyon 50

Class 3A First Round
Washington 59, Western Christian 46
Waterloo Columbus 45, Dallas Center-Grimes 41
Camanche 44, Ballard 41
Carroll Kuemper 62, Webster City 28

Class 3A Semifinals
Washington 54, Waterloo Columbus 43
Carroll Kuemper 49, Camanche 35

Carroll Kuemper 49, Washington 47

Class 4A First Round
Denison-Schleswig 78, Ottumwa 45
Cedar Falls 72, Des Moines Lincoln 49
Ankeny 60, Cedar Rapids Jefferson 34
West Des Moines Dowling 61, Clinton 52

Class 4A Semifinals
Denison-Schleswig 73, Cedar Falls 56
West Des Moines Dowling 41, Ankeny 38

Class 4A Championship
West Des Moines Dowling 49, Denison-Schleswig 37

1999 State Tournament
Class 1A First Round
Rockwell-Swaledale 53, Preston 51
Lynnville-Sully 76, New London 41
North Iowa 26, Treynor 19
IKM 36, Sac City 30

Class 1A Semifinals
Lynnville-Sully 54, Rockwell-Swaledale 42
IKM 42, North Iowa 40

Class 1A Championship
Lynnville-Sully 53, IKM 38

Class 2A First Round
Saint Ansgar 45, Bondurant-Farrar 31
Denver 45, Emmetsburg 39
Audubon 52, Bellevue 41
West Marshall 60, Mid-Prairie 54

Class 2A Semifinals
Denver 31, Saint Ansgar 28
Audubon 57, West Marshall 49

Class 2A Championship
Audubon 53, Denver 50

Class 3A First Round
Washington 67, Storm Lake 47
Atlantic 46, Hampton-Dumont 31
MFL Mar Mac 54, Vinton-Shellsburg 52
Estherville-Lincoln Central 56, Norwalk 40

Class 3A Semifinals
Washington 48, Atlantic 46
Estherville-Lincoln Central 41, MFL Mar Mac 38

Class 3A Championship
Washington 61, Estherville-Lincoln Central 46

Class 4A First Round
Cedar Falls 95, Council Bluffs Abraham Lincoln 58
Waterloo West 63, Cedar Rapids Kennedy 55
West Des Moines Dowling 59, Burlington 37
Ankeny 52, Des Moines Lincoln 38

Class 4A Semifinals
Waterloo West 56, Cedar Falls 49
Ankeny 42, West Des Moines Dowling 39

Class 4A Championship
Ankeny 42, Waterloo West 37

2000 STATE TOURNAMENT
Class 1A First Round
Treynor 52, Wayne 42
Preston 71, Manning 34
Newell-Fonda 60, Hubbard-Radcliffe 46
IKM 56, Rockwell-Swaledale 26

Class 1A Semifinals
Preston 49, Treynor 38
Newell-Fonda 57, IKM 46

Class 1A Championship
Preston 51, Newell-Fonda 37

Class 2A First Round
North Cedar 48, Jesup 35
Harmony 49, St. Ansgar 44
West Marshall 65, Hinton 48
Council Bluffs St. Albert 75, Algona Garrigan 50

Class 2A Semifinals
North Cedar 52, Harmony 36
Council Bluffs St. Albert 51, West Marshall 44


Class 2A Championship
North Cedar 49, Council Bluffs St. Albert 45

Classs 3A First Round
Decorah 48, Perry 40
Washington 49, Hampton-Dumont 34
Central Lee 54, Western Christian 42
Union 52, Norwalk 37

Class 3A Semifinals
Washington 50, Decorah 40
Central Lee 60, Union 52

Class 3A Championship
Washington 43, Central Lee 36

Class 4A First Round
Cedar Rapids Xavier 60, Ames 47
West Des Moines Dowling 55, Ankeny 38
Davenport West 46, Cedar Rapids Jefferson 43
Cedar Falls 75, Sioux City East 52

Class 4A Semifinals
West Des Moines Dowling 52, Cedar Rapids Xavier 34
Cedar Falls 74, Davenport West 47

Class 4A Championship
West Des Moines Dowling 36, Cedar Falls 35
2001 STATE TOURNAMENT
Class 1A First Round
George-Little Rock 62, Van Meter 33
Preston 72, Odebolt-Arthur 45
Rockwell-Swaledale 52, Mormon Trail 43
Cardinal Stritch 44, Tripoli 36
Class 1A Semifinals
Preston 67, George-Little Rock 54
Cardinal Stritch 57, Rockwell-Swaledale 44
Class 1A Championship
Preston 76, Cardinal Stritch 39

Class 2A First Round
Ballard 55, Pella Christian 45
Rock Valley 57, Aplington-Parkersburg 54
St. Ansgar 45, Westwood 27
AHST 62, Wilton 45
Class 2A Semifinals
Rock Valley 63, Ballard 41
St. Ansgar 51, AHST 49
Class 2A Championship
Rock Valley 42, St. Ansgar 29

Class 3A First Round
Union 69, New Hampton 52
Davenport Assumption 49, Pella 43
Washington 65, MOC-Floyd Valley 59
Atlantic 49, Denison-Schleswig 35
Class 3A Semifinals
Washington 50, Atlantic 33
Davenport Assumption 52, Union 50
Class 3A Championship
Washington 52, Davenport Assumption 36

Class 4A First Round
Davenport West 55, Sioux City East 52
West Des Moines Dowling 43, Iowa City High 31
Des Moines Lincoln 47, Ames 42
Cedar Falls 73, Cedar Rapids Prairie 37
Class 4A Semifinals
West Des Moines Dowling 60, Davenport West 54
Cedar Falls 64, Des Moines Lincoln 50
Class 4A Championship
Cedar Falls 49, West Des Moines Dowling 36