Class 3A State Soccer Tournament
Friday, June 11
Class 3A State Championship
West Des Moines Valley 1, Ankeny 0
Ankeny (14-5) 0 0 -- 0
West Des Moines Valley (21-1) 1 0 -- 1
Scoring
7:36 WDMV Catie Johnston (PK)
Class 3A All-Tournament Team
Selected by the Iowa High School Soccer Coaches Association
Lydia Anderson, West Des Moines Valley
Kennedy Macke, Ankeny
Anna Spaine, West Des Moines Valley
Elizabeth Overberg, Ankeny Centennial
Natalie Gallagher, Waukee
Courtney Kovacs, Ankeny Centennial
Macy Davis, Waukee
Rachel Christmann, Ankeny
Emma Byrne, West Des Moines Valley
Eden Gibson, Ankeny
Catie Johnson, West Des Moines Valley (Captain)
Wednesday, June 9
Class 3A Semifinals
3:00 p.m. - #1 West Des Moines Valley 2, #5 Ankeny Centennial 1
Ankeny Centennial (18-3) 1 0 -- 1
West Des Moines Valley (20-1) 1 1 -- 2
Scoring
15:00 AC Alanna Pennington
24:43 WDMV Catie Johnson (Penalty Kick)
56:29 WDMV Jacey Loecke (Gabby Gaffney)
3:15 p.m. - #7 Ankeny 2, #3 Waukee 1
Ankeny (14-4) 2 0 -- 2
Waukee (15-4) 1 0 -- 1
Scoring
7:00 A Teja Pritchard
24:00 A Rachel Christmann
29:00 W Haley Horman (PK)
Tuesday, June 8
Class 3A Quarterfinals
3:00 p.m. - #1 West Des Moines Valley 5, Muscatine 1
Muscatine (15-4) 0 1 -- 1
WDM Valley (19-1) 2 3 -- 5
Scoring
10:00 WDMV Jaci Loecke (Emma Byrne)
31:21 WDMV Grace Olson (Laci Loecke)
59:15 M Kaitlyn Holmes
59:55 WDMV Anna Van Wyngarden (Emma Byrne)
61:30 WDMV Ann Van Wyngarden (Emma Byrne)
67:19 WDMV Grace Wolford (Emma Becker)
3:15 p.m. #5 Ankeny Centennial 2, #4 Dowling Catholic 1
Ankeny Centennial (18-2) 1 1 -- 2
Dowling Catholic (15-4) 1 0 -- 1
Scoring
10:00 AC Elizabeth Overberg
34:59 DC Maria Eide
56:57 AC Elizabeth Overberg
3:30 p.m. - Ankeny 1, Pleasant Valley 0
Ankeny (13-4) 0 1 -- 0
Pleasant Valley (17-3) 0 0 -- 0
Scoring
79:30 A Rachel Christmann (Penalty Kick)
3:45 p.m. - Waukee 3, Council Bluffs Abraham Lincoln 0
Council Bluffs AL (16-4) 0 0 -- 0
Waukee (15-3) 3 0 -- 3
Scoring
9:00 W Natalie Gallagher (Haley Horman)
21:00 W Anna Coppola
32:00 W Ellie Dunphey (Zoey Mahoney)