2021 Iowa Girls State Team Tennis Tournament
Saturday, June 5, 2021
Class 1A - Prairie Sports Complex - Ankeny
8:30 a.m. - Class 1A Semifinals
Winner in Bold
XAVIER VS SPIRIT LAKE/OKOBOJI
Coach Matt Foxhoven Coach Bob O’Hara
#1 Miyako Coffey (Sr) 6/1, 6/1 VS #1 Catherine Straus (Soph)
#2 Courtney Carstensen (Jr) 6/2, 6/3 VS #2 Ellie Hanson (Jr)
#3 Ally Burger (Jr)6/1, 6/1 VS #3 Sophia Butler (Sr)
#4 Gabby Flynn (Sr)6/4, 6/3 VS #4 Abbie Oleson (Soph)
#5 Ella Tallett (Jr) DNF VS #5 Taylor Schneider (Soph)
#6 Avery Link (Fr) 6/1, 6/1 VS #6 Sophie Behrens (Jr)
Xavier wins 5/0
DOUBLES
#1 Miyako Coffey & Ally Burger VS #1 Elli Hanson & Sophia Butler DNP
#2 Courtney Christensen & Avery Link VS #2 Catherine Straus & Taylor Schneider DNP
#3 Gabby Flynn & Riley Braksiek (Jr) VS #3 Abbie Oleson & Sophie Behrens DNP
COLUMBUS CATHOLIC VS FAIRFIELD
Coaches Dave Will & Chuck Schupbach Coach Heidi Grunwald
#1 Sasha Hyacinth (Soph) VS #1 Yana Gaskell (Sr) 2/6, 6/0, 1-0 (2)
#2 Chloe Butler (Jr) VS #2 Tess Paton (Jr) 2/6, 6/3 1-0 (2)
#3 Bre Phillips (Sr)6/3, 2/6, 1-0 (7) VS #3 Nellie Higdon (Sr)
#4 Avery Hogan (Soph) 6/0, 6/1 VS #4 Abby Schaefer (Sr)
#5 Alli Hagness (Soph) 6/1, 6/1 VS #5 Lauren Kraemer (Sr)
#6 Sophia Fain (Soph)6/2, 6/1 VS #6 Olivia Jones (Sr)
DOUBLES
#1 Sasha Hyacinth & Chloe Butler VS #1 Yana Gaskell & Nellie Higdon DNF
#2 Avery Hogan & Alli Hagness VS #2 Tess Paton & Abby Schaefer DNF
#3 Bre Phillips & Sofia Fain 6/1, 6/1 VS #3 Lauren Kraemer & Olivia Jones
Columbus wins 5/2
Class 1A Third Place
FAIRFIELD VS SPIRIT LAKE/OKOBOJI
Coach Heidi Grunwald Coach Bob O’Hara
SINGLES
#1 Yana Gaskell (Sr) 6/0, 6/0 VS #1 Catherine Straus (Soph)
#2 Tess Paton (Jr) 6/1, 6/1 VS #2 Ellie Hanson (Jr)
#3 Nellie Higdon (Sr) 6/2, 7/6 (3) VS #3 Sophia Butler (Sr)
#4 Abby Schaefer (Sr)6/0, 1/6, 1-0 (6) VS #4 Abbie Oleson (Soph)
#5 Lauren Kraemer (Sr) VS #5 Taylor Schneider (Soph) 6/1, 6/1
#6 Olivia Jones (Sr)6/3, 6/2 VS #6 Sophie Behrens (Jr)
DOUBLES
#1 Yana Gaskell & Nellie Higdon VS #1 Elli Hanson & Sophia Butler DNP
#2 Tess Paton & Abby Schaefer VS #2 Catherine Straus & Taylor Schneider DNP
#3 Lauren Kraemer & Olivia Jones VS #3 Abbie Oleson & Sophie Behrens DNP
FAIRFIELD WINS MATCH 5/1 FOR 3RD PLACE
Class 1A Championship
XAVIER VS COLUMBUS CATHOLIC
Coach Matt Foxhoven Coaches Dave Will & Chuck Schupbach
Singles
#1 Miyako Coffey (Sr) VS #1 Sasha Hyacinth (Soph) 7/6 (3)
#2 Courtney Carstensen (Jr) 6/2, 6/2 VS #2 Chloe Butler (Jr)
#3 Ally Burger (Jr)6/0, 6/1 VS #3 Bre Phillips (Sr)
#4 Gabby Flynn (Sr) (injury default) VS #4 Avery Hogan (Soph)
#5 Ella Tallett (Jr) 6/2, 6/3 VS #5 Alli Hagness (Soph)
#6 Avery Link (Fr) 7/6 (3), 6/3 VS #6 Sophia Fain (Soph)
Doubles
#1 Miyako Coffey & Ally Burger VS #1 Sasha Hyacinth & Chloe ButlerDNP
#2 Courtney Christensen & Avery Link VS #2 Avery Hogan & Alli HagnessDNP
#3 Gabby Flynn & Riley Braksiek (Jr) VS #3 Bre Phillips & Sofia FainDNP
XAVIER WINS STATE CHAMPIONSHIP 5/1